چسب حرارتی چیست؟

چسب حرارتی(همچنین به عنوان چسب گرم شناخته می شوند) معمولاً فرمولاسیون 100٪ جامد مبتنی بر پلیمرهای ترموپلاستیک (بدون آب یا حلال) هستند. چسبهای حرارتی در حالت جامد در دمای فروشگاه فروخته می‌شوند و با حرارت دادن فراتر از نقطه نرم شدنشان که معمولاً بین 50 تا 160 درجه است، «فعال می‌شوند». پس از ذوب شدن (در یک مخزن یا تفنگ مخصوص)، چسب را می توان روی یک بستر در حالت مایع یا مذاب آن اعمال کرد. چسب حرارتی داغ بستر را خیس می کند و به سطح (و هر حفره ای) نفوذ می کند و سپس جامد می شود و انسجام را تضمین می کند. این فرآیند تنظیم/خنک کردن زمان بسیار کمی می برد. چسب‌هایی که خنک می‌شوند و چسبناک می‌مانند، به عنوان چسب‌های حساس به فشار (PSA) شناخته می‌شوند - این موارد را در زمان دیگری به تفصیل توضیح خواهیم داد.

هنگامی که یک چسب حرارتی ذوب شده به دمای اتاق باز می گردد، به سرعت استحکام داخلی خود را افزایش می دهد. حالت جامد یک چسب حرارتی ذوب شده جایی است که یکپارچگی ساختاری دارد و می تواند به عنوان یک چسب عمل کند. چسب‌های حرارتی را می‌توان به روش‌های مختلفی روی یک بستر استفاده کرد (زمانی که به شکل مایع هستند) مثلا از طریق یک غلتک یا معمولاً از طریق یک نازل یا تفنگ ذوب می‌شوند.

چسب های حرارتی در هر دو بخش تجاری و خانگی در بسیاری از صنایع و برای کاربردهای بی شماری استفاده می شوند. می توانید آنرا در بسته بندی مواد غذایی، نجاری، مونتاژ محصول، برچسب زدن، اسباب بازی های کودکان، هنر و صنایع دستی و غیره نیز استفاده کنید. چسب‌های حرارتی انواع بسته‌بندی، کتاب‌ها، لایه‌های پارچه در پارچه‌های بافته نشده، برچسب‌های روی بطری‌ها و لبه‌های روی مبلمان را به هم متصل می‌کنند.

ذوب شدن و چسبیدن چسب های حرارتی به مجموعه ای از اجزای فرمولاسیون نیاز دارند. عناصر اصلی یک چسب حرارتی شامل یکسری پلیمرها (ارائه استحکام و انعطاف پذیری)، رزین ها (چسبندگی را ارائه می دهد) و موم ها (ویسکوزیته که  زمان سرعت گیرندگی را کنترل می کند) هستند.

انواع مختلفی از چسب های حرارتی مانند EVA (اتیلن وینیل استات) برای اتصال عمومی، پلی اولفین برای چسباندن پلاستیک های سخت - متالوسن (mPO) برای استحکام بالا در مقادیر کمتر وجود دارد، که در فرصتی دیگر، در مقاله ای جداگانه به آن خواهیم پرداخت.

چسب های حرارتی از بسیاری جهات از کارایی چسبهای دیگر پیشی گرفته اند که یکی از دلایل محبوبیت امروزی آنهاست.

علاوه بر سهولت استفاده، هزینه کمتر و شرایط ایمنی پایین تر، یکی از دلایل اصلی که چرا چسب حرارتی در بسیاری از بازارها چسب انتخابی است؛ تطبیق پذیری بی رقیب آن است.

از چسب های حرارتی میتوان برای چسباندن طیف وسیعی از سطوح؛ از مقوا، فلز، شیشه، چرم و چوب گرفته تا سرامیک، پلاستیک، لاستیک، پارچه و فوم استفاده کرد. ویسکوزیته بالای یک چسب حرارتی آن را برای استفاده بر روی بسترهای غیر متخلخل و متخلخل مناسب می‌سازد که در غیر این صورت اتصال به مثلاً یک چسب مبتنی بر حلال دشوارتر است.

به لطف عواملی مانند مقاومت عالی در برابر آب و رطوبت (در صورت قرار گرفتن در معرض رطوبت ضعیف نمی شوند)، چسب های حرارتی آب بندی های مقاوم در برابر سطوح آسیب دیده ایجاد می کنند. بنابراین می‌توان از چسب حرارتی بر روی سطوح گرم، سرد و مرطوب استفاده کرد و چون ترموپلاستیک هستند، می‌توان آن‌ها را به طور مکرر حرارت داد تا ذوب شوند و سرد شوند تا جامد شوند. هیچ استفاده یک بار مصرف با ذوب داغ وجود ندارد، که اغلب در مورد چسب های دیگر وجود دارد.

بر خلاف چسب های حلال، چسبهای حرارتی ضخامت خود را هنگام جامد شدن از دست نمی دهند. از آنجایی که 100٪ فرمولاسیون جامد است، چسبهای حرارتی در هنگام سرد شدن به حداقل می رسند و به همین دلیل در پر کردن شکاف ها عالی هستند.

چسب حرارتی مورد علاقه بسیاری از مصرف کنندگان است زیرا می توانند بعد از ذوب شدن تقریبا فوراً خنک و خشک شوند (برخلاف چسب های مبتنی بر آب و حلال) که روشی فوق العاده سریع برای چسباندن ارائه می دهد. این به تولیدکنندگان این امکان را می دهد که خطوط تولید خود را سرعت بخشند و کل فرآیند را کارآمدتر کنند که این مورد یکی از بزرگترین نقاط مثبت استفاده از چسب حرارتی است.

علاوه بر این، دستگاه یا مخازن چسب های حرارتی را می توان به راحتی خاموش و روشن کرد، یا در حالت آماده به کار رها کرد، بدون نیاز به تمیز کردن یا شستشوی کامل وسایل ذوب چسب‌های حرارتی.

مزایای چسب حرارتی 

چسب های حرارتی به دلیل عواملی مانند زمان صرف شده بهتر، هزینه های نگهداری کمتر، زمان خرابی کمتر و قیمتی کمتر، انتخابی مقرون به صرفه برای کابران خواهد بود. چسب‌های حرارتی ماندگاری طولانی دارند و قبل از استفاده 100٪ جامد هستند، بنابراین کاربران برای جابجایی و نگهداری کار شواری نخواهند داشت.

چسب‌های حرارتی دارای حلال نیستند، بنابراین یکی از مزیت های اصلی آنها این است که آنها را غیر خطرناک و دوستدار محیط زیست کرده است. چسب های حرارتی بدون بخار، بوی کمی و حداقل ضایعات در فرآیند استفاده آنها تولید می شود. هنگام دفع چسب‌های حرارتی، اقدامات احتیاطی زیست محیطی کمی وجود دارد که باید این مورد نیز در نظر گرفته شود.

شما میتوانید با کلیک کردن بر روی کلمه "چسب حرارتی" چندین برند از بهترین چسبهای حرارتی موجود در بازار را در فروشگاه چسب جوهرچی تهیه کنید.