■ برداشتن نوارچسب طبی از روی پوست

مرحه اول: لبه های نوارچسب طبی(چسب زخم) را خیس کنید.

اگر از نوارچسب طبی برای نگه داشتن گاز استریل یا سایر پوشش‌های محافظ روی بدن خود استفاده می‌کنید، به آرامی لبه‌های نوارچسب را خیس کنید تا راحت تر جدا شود. سپس به آرامی نوارچسب را در حالی که نمدار است بردارید تا در نهایت کنده شود.

● زخم حاد را در آب خیس نکنید، تا نوارچسبرا جدا کنید. معمولاً باید زخم‌ را تا حد ممکن خشک نگه دارید، زیرا که در اینصورت زخم‌ زودتر بهبود پیدا میکند، بنابراین فقط از مقدار کمی آب برای نمدار کردن لبه های نوارچسب و در نهایت برداشتن نوارچسب طبی استفاده کنید.

مرحله دوم: سریع نوارچسب را بردارید.

کندن تدریجی، محل آسیب دیده را بسیار دردناک تر می کند. پس نوارچسب را به آرامی با آب نمدار کنید و در سریع ترین زمان ممکن آن را بردارید. یک ثانیه درد لحظه ای، بهتر از ده ثانیه به خود پیچیدن و ناله کردن است. در ضمن علاوه بر این، آب و صابون هم باید به نرم شدن نوارچسب کمک کند و باعث میشود آن را با سرعت بیشتری از بین ببرید.

مرحله سوم: اگر دوباره حین جدا کردن درد دارید، از مقدار کمی وازلین استفاده کنید. 

با احتیاط یک تکه کوچک از نوارچسب را بلند کنید، یک گلوله پنبه ای را به کمی وازلین آغشته کنید، سپس کمی زیر نوارچسب بلند شده را به وازلین آغشته کنید تا چسب نرم شود. به آرامی مقدار بیشتری از نوارچسب را با استفاده از پنبه و وازلین بیشتر بلند کنید. این کار را تا زمانی که تمام نوارچسب جدا شود ادامه دهید.

مرحله چهارم: باقی مانده را تمیز کنید.

 بعد از برداشتن نوارچسب، معمولا مقداری ماده چسبناک به پوست و موهای شما می‌چسبد و بهترین راه برای از بین بردن آن، مالش زیاد ناحیه چسبناک با آب گرم و صابون و یا به آرامی با استفاده از روغن بچه است.

● در صورت وجود زخم در ناحیه تمیزکاری، آن قسمت را پوشیده نگه دارید.